poniedziałek, 27 czerwca 2011

,,Śmiertelne Zlecenie" Katarzyna Rygiel


 Autor: Katarzyna Rygiel
Tytuł: ,,Śmiertelne Zlecenie”
Ilość Stron: 294
Wydawnictwo: Zysk i s-ka

Katarzyna Rygiel ( archeolog i dziennikarka )rozpoczęła swoją przygodę z pisarstwem od prozy typowo kobiecej (psychologiczno – obyczajowej ).W 2005 roku ukazała się jej pierwsza powieść pt. Pod powiekami. Wiosną 2008 roku ukazała się jej druga książka o podobnej tematyce zatytułowana Miłość i samotność. Natomiast książka Śmiertelne zlecenie (2011) jest trzecią pozycją wydaną w serii „Klub Srebrnego Klucza” (po Ekspedycji Kolitz (2008) oraz Gry w czerwone (2009)i możemy ją określić jako kryminał historyczno- przygodowy  (tak samo zresztą jak pozostałe pozycje z Klubu Srebrnego Klucza).

Akcja powieści toczy się w Biskupinie podczas  festynu archeologicznego który jak co roku przyciąga tłumy turystów. Głównymi bohaterami są antropolog Ewa Zakrzewska oraz policjant z Warszawy Krzysztof Sobolewski. Obydwoje znamy z powieści Gra w czerwone, a w Śmiertelnym zleceniu mamy do czynienia z kontynuacją ich przygód. Tym razem bohaterowie powieści znaleźli się jednocześnie w Biskupinie  zupełnie przypadkowo. Ewa właśnie tutaj postanowiła spędzić zasłużony urlop zwłaszcza, że jako studentka spędzała w Biskupinie dużo czasu i wiąże ją z tym miejscem wiele wspomnień. Krzysztofa sprowadza do Biskupina warszawskie śledztwo dotyczące fałszerstw historycznych dzieł sztuki. Oboje nie spodziewają się, że zostanie tu popełnione morderstwo. W szuwarach okalających łużycką osadę znalezione zostaje ciało Jakuba Mroka – mistrza złotnictwa, specjalisty od dawnej biżuterii i doskonałego fałszerza a prywatnie znajomego Ewy Zakrzewskiej. Kto stoi za tą zbrodnią i dlaczego morderca zabija dalej? Jakie tajemnice skrywa Biskupin i zamek w Gołuchowie? Czy nazistom w czasie II wojny światowej udało się wywieźć wszystkie dzieła sztuki należące do Izabeli z Czartoryskich? Ewa i Krzysztof mają mało czasu by odnaleźć mordercę i poznać motywy zbrodni. Czy w opowieści starego strażnika zamku w Gołuchowie znajdą odpowiedz na pytanie, co jest cenniejsze od ludzkiego życia?

Tak jak napisałam wcześniej Śmiertelne zlecenie to powieść zawierająca w sobie wiele gatunków. Z założenia jest kryminałem (choć różni się trochę stylem i budową akcji od powieści takich autorów jak Rankin czy Coben)a dodatkowo autorka wplata w treść wątki romantyczne, historyczne i przygodowe.

Książka jest napisana solidnie i spójnie. Akcja szybko się toczy i ma wiele zwrotów a to zachęca czytelnika do dalszego czytania. Postacie głównych bohaterów są opisane bardzo realistyczne a pomysł z kontynuacją ich losów jak najbardziej trafiony. Autorka pisze lekko i przejrzyście i w związku z tym książkę czyta się szybko i przyjemnie. Książka nie jest mroczna ani krwawa więc można ją polecić szerokiemu gronu czytelników w różnym wieku.

Słowem podsumowania Śmiertelne zlecenie jest książką która potrafi wciągnąć czytelnika swoją treścią i zapewnić mu kilka godzin bezstresowej rozrywki. I właśnie tak ją należy polecać jako niewątpliwą rozrywkę dla szerokiego grona czytelników.

Ksiąkę otrzymałam od Księgarni Matras. Dziękuję serdecznie!:)

2 komentarze:

  1. Książka brzmi bardzo interesująco i jak na nią trafię, to z chęcią przeczytam:). pozdrawiam!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Sama nie wiem.. mam mieszane uczucia.;D Ale może jak wpadnie mi w ręce to się skuszę.:)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...