środa, 6 lipca 2011

,,Wakacje z Piekła" Cassandra Clare, Claudia Gray, Maureen Johnson, Libba Bray, Sarah Mlynkowski


Autor: Cassandra Clare, Claudia Gray, Maureen Johnson, Libba Bray, Sarah Mlynkowski
Tytuł: Antologia ,,Wakacje z Piekła”
Ilość stron:296
Wydawnictwo: Amber

Znów, pod wpływem ceny kupiłam książkę w promocji w Księgarni Matras. Jest antologia ,,Wakacje z Piekła”. Można tam znaleźć opowiadania sławnych autorek, dzięki czemu nie musiałam się zwracać do Wujka Googla. Ale, zbiór w porównaniu do ,,Randek z Piekła” jest bardzo cienki. Tam jedno opowiadanie liczyło ok.100 stron, a tutaj mają ledwo 50!

,,Łowy” Sarah Mlynowski
Liz i Kristin wybierają się na trzydniowy rejs statkiem. Kristin bardzo chce zaliczyć jakiegoś chłopaka, a Liz jej w tym pomaga. Spotykają tam Hailey, dziewczynę, która opowiada im o grasujących wampirach. Kristin staje się bardzo przerażona i zaczyna wszystkich podejrzewać, co jednak nie przeszkadza jej w polowaniu na faceta. W końcu znajduje jednego i.. I co? Nie zdradzę wam tego, ale zakończenie było beznadziejne, tak jak i samo opowiadanie. Nie pamiętam, bym czytała coś gorszego. Ale inne powieści autorki były takie same. Płytkie i bezmyślne, o głupiutkich nastolatkach. Jest to zdecydowanie najsłabsze opowiadanie w całym zbiorze.

,,Dom Luster” Cassandra Clare
Violet wraz z przyrodnim bratem, mamą i przybranym ojcem-Philiphem, którego nienawidzi ze szczerego serca, wyjeżdża na Jamajkę. Niestety, oprócz nich jest tylko pani Palmer, o której krążą dziwne plotki. Evan, brat przyrodni Violet, a tym razem jej ukochany, zaczyna znikać w domu p. Palmer i wraca wycieńczony. Okazuje się, że jest przez nią wykorzystywany. Dziewczyna musi uratować Evana, ale musi dać coś w zamian. Tylko co? Opowiadanie było nawet ciekawe, ale powtórzył się wątek zakazanej miłości. ,,Dom Luster” jest poniżej moich oczekiwać, i Cassandra Clare mogła napisać coś o wiele lepszego. Bynajmniej zakończenie jest wielkim plusem.

,,Nie lubię twojej dziewczyny” Claudia Gray
Cecily Harper nie jest normalna. Jest czarownicą, jak jej matka. I niestety, jak co roku musi uczestniczyć w sabacie, na którym spotykają się rodziny czarownic, z którymi matka Cecily jest zaprzyjaźniona. Najgorsze jest to, że będzie tam Kathleen Pruitt, osoba znienawidzona przez młodą wiedźmę. A na dodatek przywozi ze sobą przewspaniałego chłopaka, który ma takie same zainteresowania co Cecily. Dziewczyna zaczyna coś podejrzewać i przez przypadek dochodzi do prawdy. Może i jest to pomysłowe opowiadanie, ale jednak mnie się nie podobało. Narracja była dobrze poprowadzona, postacie znośne. A jednak. Czegoś mi brakowało. Prawdziwej miłości. I motyw czarownic był lekko irytujący.

,,Dekret o Podejrzanych” Maureen Johnson
Charlotte i Marylou wyjeżdżają do wujka do Paryża. Jednak stamtąd zostają odesłane na wieś. Nie ma tam nic. Kilka razy dziennie ktoś przywozi im jedzenie. A one się nudzą. W końcu Charlotte wyrusza na wycieczkę rozeznawczą w celu złapania zasięgu. Niestety, nie udaje jej się, ale trafia na Henriego, który szuka własnego psa. Opowiada jej pewną historię, którą dziewczyna po powrocie opowiada siostrze. Nagle pojawia się u nich Gerard, który twierdzi, ze ta historia pochodziła z ,,Dekretu o podejrzanych”. Każdy kto ją usłyszy, musi kogoś zabić, ponieważ ciąży na nim klątwa. Okazuje się, że ciąży ona na Charlotte. Z tego wynikają pewne wydarzenia, które powodują, że zakończenie jest nieprzewidywalne. Jest to drugie w kolejności najlepsze opowiadanie. Wciągnęło mnie. Autorka opisała wszystko bardzo dobrze. Wszystkiemu towarzyszyły krwawe wydarzenia. Z chęcią przeczytałabym kontynuację.

,,Nigdzie nie jest bezpiecznie” Libba Bray
Poe Yamamoto, pół Amerykanin, pół Japończyk, wybiera się z trójką przyjaciół na podróż po Europie. W pewnym momencie wpadają na pomysł odwiedzenia Necuratul, wioski podobno nawiedzanej przez diabła. Jednakże mit okazuje się prawdziwy, a jedynym, który może się temu przeciwstawić jest Poe. Jest to najbardziej pomysłowe i najlepsze opowiadanie w całym zbiorze, może nawet najlepsze z opowiadań we wszystkich zbiorach. Autorka znakomicie oddała klimat, a także pokazała punkt myślenia chłopaka. Mogła by z tego powstać fantastyczna powieść, pełna tajemnic. Opowiadanie doskonale zachęciło mnie do przeczytania reszty twórczości autorki.

Podsumowując, zbiór wypadł całkiem zgrabnie, jednakże całość zaniża opowiadanie Sarah Mlynowski. Jak już kiedyś pisałam, nie lubię zbiorów opowiadań, ale ten mi się podobał. Polecam wam go na pochmurny dzień lub jako zapełniacz czasu.

Ocena: 4/6

12 komentarzy:

 1. Również czytałam i jestem zadowolona, ale zgodzę się z Twoją opinią co do opowiadania Sarah Mlynowski- miałam wrażenie, że było kończone na siłę-żeby tylko skończyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Choć autorki w większości znam i cenię raczej się nie skuszę. Za opowiadaniami nie przepadam i chyba nic tego nie zmieni ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja przyznam, że mi te serie do gustu, jakoś nei przypadły...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta Cassandra Clare to znajoma pisarka... zbiory opowiadań czasami są ciekawe, a wielkim ich plusem jest fakt, że można przeczytać jedno, nie biorąc się za drugie. ;-)
  Super recenzja, dobrze, że rozdzieliłaś opowiadania na części, bo inaczej wyszłoby niezgrabnie ;-/

  OdpowiedzUsuń
 5. Niedawno wypożyczyłam tę książkę z biblioteki. W sumie nie spodziewam się niczego wspaniałego, aczkolwiek tak jak napisałaś - myślę, że "Wakacje z piekła" to dobra lektura na pochmurny dzień, a tych ostatnio nie brakuje. Poza tym nawet tak odmóżdżające książki są od czasu do czasu potrzebne:)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. cała seria jeszcze przeddemną :D

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Po przeczytaniu Twoich krótkich recenzji na temat każdego opowiadania, muszę się z Tobą zgodzić i stwierdzić, że te dwa ostatnie są najlepsze... zgadzam się również z Liliową, że to lektura na właśnie takie szare dni, jakie teraz nas notorycznie nawiedzają.
  Pozdrawiam!:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie najbardziej podobało się ,,Nigdzie nie jest bezpiecznie” Libby Bray. Bardzo lubię trylogię Magiczny Krąg i także to opowiadanie przypadło mi do gustu ;)
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam ochotę na tę książkę ze względu na Cassandrę Clare, więc pewnie prędzej czy później zakupię ją.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wakacje z piekła wypadły najzgrabniej spośród wszystkich wydanych, czterech antologii "z piekła". Podobało mi się, chociaż co do poszczególnych opowiadań mam zdanie kompletnie różne od Twojego. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeszcze nie miałam okazji, ale zamierzam przeczytać

  Ps. Dodaję do linek

  OdpowiedzUsuń
 12. Ogólnie mam którąś z antologii i nie mogłam przez nią przebrnąć, chyba jednak wolę normalne książki a nie krótkie opowiastki ^^

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...