sobota, 9 lipca 2011

,,Rodzina Wenclów. Wspólnik" Lena Najdecka


Autor :Lena Najdecka
Tytuł: ,,Rodzina Wenclów. Wspólnik”
Ilość stron: 470
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica

Jak to jest być prawnikiem? Jak naprawdę wyglądają kulisy takiej pracy? Z czym się wiążemy, wybierając ją? To właśnie opisała Lena Najdecka w swojej powieści pt.: ,,Rodzina Wenclów. Wspólnik”

Rodzina Wenclów jest trzytomową  sagę rodzinną obnażającą oblicze współczesnej klasy średniej. Pierwsza część sagi zatytułowana Wspólnik jest typową powieścią obyczajową opowiadającą o rodzinie, która dorobiła się na uwłaszczeniu starych przedsiębiorstw państwowych. Akcja rozpoczyna się w 2006 roku, na tle rządów ówczesnej koalicji i specyficznej atmosfery tamtych czasów, swoistego polowania na czarownice.

Warszawska kancelaria Wencel, Zagajewicz i Zybert otrzymuje intratne zlecenie. To świetny interes…  przekonuje Pawła Wencla jego wspólnik Robert Zagajewicz. Bylibyśmy głupcami , gdybyśmy tego nie wzięli! Jednak Pawła nie opuszcza poczucie niepokoju. Od lat prowadzi ze swoim przyjacielem dobrze prosperującą firmę i powinien mieć do niego bezgraniczne zaufanie. Dlaczego więc intuicja oraz zbytni pośpiech partnera podpowiada mu co innego. Czyżby fatalnie układające się relacje z żoną oraz kłopoty ojca zaburzały mu jasność widzenia?

Rodzina Wenclów to bezkompromisowa satyra na współczesną klasę średnią. Nowe gatunki ewolucyjne takie jak toksyczni i bezwzględni szefowie czy podłe, biurowe kanalie, walczą o przetrwanie w swoich naturalnych środowiskach – kancelariach prawniczych, agencjach reklamowych i dużych korporacjach. Takie wartości jak przyjaźń czy miłość nic dla nich nie znaczą, a liczy się tylko bezwzględna żądza awansu oraz pieniądze.

Książka jest napisana spójnie pomimo swej wielowątkowości. Bohaterowie i sytuacje w których się znajdują są opisane realistyczne i sprawiają wrażenie autentycznych. Akcja pomimo obyczajowego charakteru toczy się wartko co powoduję, że powieść czyta się szybko i lekko. Podjęte tematy są na tyle samo ciekawe co bulwersujące co dodatkowo podnosi atrakcyjność książki.

Reasumując powieść jest godna polecenia dla szerokiego grona odbiorców i z niecierpliwością czekam na dwa kolejne tomy zatytułowane Układ oraz Rozgrywka. Pomimo kilku niedociągnięć jest to naprawdę dobra powieść warta przeczytania.

Ocena: 4.5/6

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Instytutu Wydawniczego Erica. Dziękuję serdecznie!:)


6 komentarzy:

 1. Też to dostałam i szczerze - nie wiem czego spodziewać się po tej książce, na razie mama wzięła do czytania, więc ja trochę poczekam :p

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka czeka na półeczce i z pewnością niedługo się za nią zabiorę:))

  OdpowiedzUsuń
 3. Na mnie książka również czeka i zobaczę, co z niej wyniknie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapraszam na historie-katd. Pojawiła się nowa notka.
  Pozdrawiam!
  KatD

  OdpowiedzUsuń
 5. Też dostałam! Nie wiedziałam czego się spodziewać, więc cieszę się, że tak szybko napisałaś recenzję. ;)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...