niedziela, 14 sierpnia 2011

,,Otchłań. W potrzasku" Alexander Gordon SmithDzieciaki popełniają przestępstwa. Mordują z zimną krwią. Rząd tworzy Otchłań, więzienie dla młodocianych przestępców. Jednakże, jest ono gorsze od niejednych potworów. Chcielibyście żyć w takim świecie? Ja nie. A skąd to wiem? Bo przeczytałam ,,Otchłań. W potrzasku”, wspaniałą powieść Alexandra Gordona Smitha.

Siedemnastoletni Alex Sawyer zostaje wrobiony w morderstwo i skazany na dożywocie w Otchłani. To więzienie dla młodocianych przestępców, prawdziwa podziemna twierdza, w której czai się czyste zło. Alex ma tylko dwie opcje: ulegnie okrutnym regułom więziennego życia, nieludzkim strażnikom i bezlitosnym gangom skazańców albo spróbuje uciec, choć nikomu to się jeszcze nie udało. Chłopak wraz z grupą przyjaciół decyduje się na niemożliwe. 

Więzienie dla młodocianych przestępców jest bardzo oryginalnym pomysłem. Nastrój jest rodem z prawdziwego horroru i momentami przypomina grę komputerową. Ale to nie są wady, tylko zalety! Doskonale wymyślone postacie i groza zawarta w powieści czynią ją wspaniałą. Nie spodziewałam się po powieści młodzieżowej takiej ilości krwi i takiej drastyczności. Niejeden dzieciak po przeczytaniu książki Alexandra Gordona Smitha nie mógł spać, jestem tego pewna.

Narracja jest prowadzona w pierwszej osobie, dzięki czemu możemy poznać skrajne uczucia głównego bohatera, Alexa. Strach, nienawiść, przerażenie, a także radość! Pewnie zastanawiacie się, z czego on może się cieszyć? Otóż to. Chłopak podjął się niemożliwego- ucieczki, i wierzy, że mu się uda, że ucieknie z tego piekła.

Co by było, gdyby połączono ,,Obcego” z ,,Tunelami” i ,,Skazanym na Shawshank”? Wyszła by ,,Otchłań. W potrzasku”! Jest to genialne połączenie horroru z powieścią przygodową.  Jeśli kiedykolwiek ktoś nakręci film na podstawie książki, to na pewno go nie obejrzę, bo po prostu nie wytrzymam nerwowo tych strasznych momentów. Jest to powieść dla osób o stalowych nerwach, których nie przerażą mrożące krew w żyłach opisy. Nie mogę doczekać się premiery następnych części. Jak najbardziej polecam i stawiam 5/6!

6 komentarzy:

 1. Och, słyszałem o tej książce, ale jeszcze nikt nie porównał jej do "Obcego", "tuneli" i "Skazanego..." w jednym! Chyba zaczynam rozumieć takie zainteresowanie tą powieścią...

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka już za mną - mam podobne odczucia. Naprawdę dobra i mocna powieść dla nastolatków - czekam na ciąg dalszy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że mogłaby mi się spodobać ;) Poczekam jednak aż będzie w biblio. Szkoda, że nie kupiłam jak była na nią promocja w empiku

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawiałam się nad kupnem tej książki, ale opis wydał mi się średnio ciekawy. Teraz żałuję, choć jeszcze nic straconego ;))

  OdpowiedzUsuń
 5. Koniecznie muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam już na swojej liście do przeczytania ;)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...