piątek, 20 maja 2011

,,Saint-Exupery. Ostatnia Tajemnica” Luc Vanrell& Jaques Pradel


Autor:  Luc Vanrell i Jaques Pradel
Tytuł: ,,Saint-Exupery. Ostatnia Tajemnica”
Ilość stron: 233
Wydawnictwo: ZNAKliteranova

   Zawsze zastanawiało mnie, jak umarł autor ,,Małego Księcia”, Antoine de Saint-Exupery. Dotąd nie wiedziałam za dużo, lecz nie tylko ja, większość ludzi nie znała powodów jego śmierci. Wiadomo było, że podczas misji fotograficznej w rejonie Grenoble, jego lightning P-38  zniknął z radarów lotniska. Co się z nim stało? Czy został strącony przez niemiecki myśliwiec, czy może zginął z powodu usterki technicznej samolotu ? Tajemnica czekała na wyjaśnienie blisko 50 lat.

  Wszyscy kojarzą osobę Antoine de Saint-Exupery przede wszystkim jako pisarza, lecz trzeba zdawać sobie sprawę, że była to postać o wiele barwniejsza niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut  oka. Nie zdradzając treści książki powiem tylko że, był to nie tylko pisarz ale także podróżnik a przede wszystkim pilot doświadczalny, cywilny , wojskowy który kochał samoloty i latanie ponad wszystko. I niestety sprawdziła się przepowiednia wróżki dotycząca jego osoby która brzmiała ‘’ Kiedy skończysz czterdzieści lat, strzeż się pilotowanych przez siebie samolotów ‘’ .

   Książka ,,Saint-Exupery. Ostatnia Tajemnica” składa się z dwóch części. Pierwszą jest opis pasjonującego życia Antoina, a drugą- zagadka jego śmierci.  Luc Vanrell i Jaques Pradel rozwiązali I bardzo dobrze udokumentowali zagadkę śmierci Saint-Exupery’ego. To oni wyciągnęli na światło dzienne materiały, które nigdy nie miało go ujrzeć.

   Książka, jak zapewnia nas tylnia strona okładki, jest thrillerem historycznym. Z tym się jednak nie zgadzam. Powieść nie ma w sobie nic z thrillera, jest bez mała dokumentem historycznym opisującym niezłomne trwające prawie 50 lat działania mające na celu odnalezienie wraku samolotu, który był kluczem do wyjaśnienia tajemnicy śmierci autora  Małego Księcia.

  Książkę polecam tym, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o życiu Saint-Exupery’ego, lecz ostrzegam, akcji tam nie znajdziecie. Są to same fakty. Autorzy musieli poświęcić niewyobrażalną ilość czasu na napisanie książki-doceniam to. Lecz mnie książka do gustu nie przypadła. Może przez to, że jest połączeniem dwóch gatunków za którymi nie przepadam- biografii i powieści historycznej.

Moja ocena: 3/6

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od wydawnictwa ZNAKliteranova. Dziękuję serdecznie:)

1 komentarz:

  1. Lubię autora "Małego Księcia" i dlatego myślę, że pewnie po nią sięgnę gdy ją spotkam kiedy w bibliotece ;)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...